Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /www/doc/www.janrericha.com/www/index.php on line 61
Jan Řeřicha - Biography
Skip navigation
Marble musical instruments
 

Jan Řeřicha - biography

Narozen 9. srpna 1975 v Praze, otec režisér, matka scenáristka.
Ženatý v letech 2003 - 2013, manželka Ing. Ilona Zahradníková překladatelka a průvodkyně.
Od roku 2013 rozvedený.
Syn Mikuláš narozen 13. 12. 2004.
Žije a pracuje v Praze.

V letech 1990-92 studoval Střední umělecko-průmyslovou školu, obor Hračka. Následoval přestup na Výtvarnou školu Václava Hollara, obor propagační výtvarnictví, hl. pedagog ak. mal. Jaroslav Kubička.
Člen Svazu kameníků a kamenosochařů.

Pracoval jako pedagog výtvarného oboru Základní umělecké školy v Praze 6 a v Praze 10, učil estetiku na Rakouském gymnáziu v Praze 5, působil jako pedagog na Soukromé taneční konzervatoři. Od roku 2000 se zabývá volnou tvorbou.

V dubnu 2000 byla v rajské zahradě kláštera sv. Tomáše odhalena jeho socha sv. Augustina. V roce 2002 vytesal pro barokní statek v Praze Malešicích pískovcovou sochu Atlase.

V roce 2004 při příležitosti paralympijských her vytvořil bronzovou sochu Discobola, na niž spolupracoval se světovým šampionem Imrichem Bugárem. Dílo věnoval Velvyslanectví ČR v Aténách.

V témže roce vystavil bronzovou sochu Pramen svobody a zpracoval model nadživotní sochy prezidenta Edvarda Beneše.

Je autorem prvních hrajících kamenných houslí a kamenné kytary, kamenného mikrofonu, membrány (společně s technikem Miroslavem Ledvinkou), funkční kamenné lodi a dalších unikátních děl, za něž získal certifikáty světového prvenství.

Od roku 2002 spolupracuje s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným při zdokonalování stavby mramorových houslí. Mistr Jaroslav Svěcený zařadil ojedinělé dílo do světové sbírky dobových houslí.

Úspěšná je spolupráce s kytarovým virtuosem Štěpánem Rakem, pro něhož v roce 2006 vytvořil unikátní mramorovou španělku. Mistr Štěpán Rak skládá původní skladby pro mramorovou kytaru.

Autor spolupracuje s uměleckou slévárnou Bronz atelier v Praze – Lysolajích.

V roce 2008 vytvořil pro mecenáše umění bronzovou sochu „Krása mládí“.

V květnu 2010 byly během slavnostního galavečera Národního dne ČR předány mramorové housle Jana Řeřichy na EXPO v čínské Šanghaji. Autor průběžně vystavuje svá díla; jeho malby a plastiky jsou v soukromých sbírkách v ČR, SR, SRN, Belgii, USA a v Japonsku.

Obrazy, sochy a další výtvarná díla vytváří také dle individuálních zakázek.